Ochutnávky pre homeschoolerov: Konferencia domáceho vzdelávania 2019

Príďte si vychutnať celý deň inšpirácií pre sebariadené vzdelávanie.

InkluCiTy s OZ DVS aj tento rok organizuje Konferenciu domáceho vzdelávania 2019 – dňa 16.11.2019, na FEI STU, Mlynská dolina, Bratislava. Bohatý program bude plný inšpirujúcich prednášok a diskusií, užitočné informácie sa dozvedia aj noví záujemcovia o domáce vzdelávanie. Na svoje si tiež prídu aj viac prakticky orientovaní účastníci vďaka workshopom.

Registračný formulár:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfR2NEO_o1vd9jK4cKoPJE083m5TIGCoVsEmFoJQKTyyu6fmA/viewform?usp=sf_link

Program
8.30 – 9.00
registrácia účastníkov
9.00 – 9.45
otvorenie: Mgr. Viera Krajčovičová, OZ Domáce vzdelávanie na Slovensku, Lucia Rosáková, InkluCiTy, o.z.
Daniel Hevier – Duševný doping s Danielom Hevierom
10.00 – 10.45
a) U nás to vyzerá takto… (panelová diskusia)
b) Hry, ktoré môžete využiť pri domácom vzdelávaní (Matej Held)
10.45 – 11.00
prestávka
11.00 – 11.45
a) Sebariadené vzdelávanie (Michal Kandler)
b) Od myšlienky k projektu – praktický workshop (Zuzana Vnenčáková)
12.00 – 12.30
Regionálne sieťovanie (skupiny na sieťovanie)
12.30 – 13.30
obedová prestávka
13.30 – 14.15
a) Ako začať s domácim vzdelávaním (Viera Krajčovičová)
b) Worldschooling – Svet je naša trieda (Lucia Gomez)
14.15 – 14.30
prestávka
14.30 – 15.30
Vnímanie – pozornosť – porozumenie (Barbora Kamrlová)
15.30 – 16.00
čas na otázky, záver konferencie

Anotácie
Daniel Hevier
Duševný doping s Danielom Hevierom
Lepší ako ranná káva. Od srdca do všetkých sŕdc, pre každú dušu. Dá krídla vašim predstavám.

panelová diskusia
U nás to vyzerá takto…
Panelová diskusia so štyrmi ostrieľanými domavzdelávajúcimi rodičmi, ktorí nám prezradia, ako vyzerá DV u nich doma a podelia sa s nami o svoje výzvy ale aj tipy a triky, ktoré sa im pri DV najlepšie osvedčili.

Matej Held
Hry, ktoré môžete využiť pri domácom vzdelávaní
Na workshope si pozrieme viacero zaujímavých a motivujúcich počítačových/mobilných hier, ktoré môžu deti využiť vo svojom vzdelávaní. Ak si prinesiete smartfón, tablet či notebook, niektoré hry si budete môcť vyskúšať.

Michal Kandler (ČR)
Sebariadené vzdelávanie
Sebeřízené vzdělávání se zaměřuje na podporu přirozeného procesu učení v souladu s vnitřní motivací a připraveností každého dítěte. Naší zodpovědností dospělých je především vytvořit bezpečná, zdravá a uctivá prostředí, kde se mohou děti vyvíjet a následovat svoje vlastní zájmy a talenty. Jestliže chceme, aby děti a žáci opouštěli školy se schopností řídit sami sebe v rychle se měnícím světě, se schopností reagovat a měnit okolní svět podle potřeby, pak musíme zpochybnit svá dosavadní přesvědčení vč. našeho práva působit na mladé lidi bez jejich souhlasu.

Zuzana Vnenčáková
Od myšlienky k projektu – Praktický workshop
Praktický workshop, na ktorom sa podelím s účastníkmi o moje viac ako 4 ročné skúsenosti zo sprevádzania detí pri tvorbe rôznych projektov v domácom vzdelávaní.
Interaktívnym spôsobom prejdeme celý proces od myšlienky, témy, cez plánovanie obsahu, oboznámenie sa s využitím myšlienkových máp, výberu formy projektu (lapbook, knižka, prezentácia a ďalšie netradičné formy).
Pouvažujeme nad tým, ako deti efektívne sprevádzať, ako vytvoriť projekt so zakomponovaním medzipredmetových vzťahov, ako pracovať tímovo s deťmi rôzneho veku.

Regionálne sieťovanie
Moderované diskusné skupinky podľa regiónov, ktorých cieľom je nadviazanie kontaktov, zdieľanie a diskusia o možnostiach spolupráce a vzájomnej podpory na regionálnej úrovni.

Viera Krajčovičová
Ako začať s domácim vzdelávaním
Prednáška pre tých, ktorí sa zaujímajú o domáce vzdelávanie. Dozviete sa o zákonných podmienkach, spôsoboch, motiváciách domáceho vzdelávania, ale budeme hovoriť i o výhodách a nevýhodách a o ťažkostiach, ktoré vás môžu stretnúť.

Lucia Gomez
Worldschooling – Svet je naša trieda
Cesta za vzdelávaním prostredníctvom cestovania. Farebná beseda plná fotografií a videí zo zážitkového cestovania s deťmi.
Zo Slovenska do sveta, ale aj ako svet nechať prísť k sebe domov. Worldschooling je životný štýl, ktorý si našiel priaznivcov po celej zemeguli.

Barbora Kamrlová
Vnímanie – pozornosť – porozumenie
Vnímanie iným spôsobom. Dôležitosť detailu a celku. Vnímanie usporiadania a zároveň neporiadok. A ako to všetko súvisí s učením, pozornosťou a porozumením.

Tešíme sa na Vás!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *